| Email* | |
| Mobile |
1.3 MP Primary Camera Dual Standby SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording Alphanumeric Keypad 2.6-inch Screen Bluetooth Support
1.3 MP Primary Camera Dual Standby SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording Alphanumeric Keypad 2.6-inch Screen Bluetooth Support| In Sales Package | Handset, User Manual, Warranty Card, Charger, Battery, Data Cable, Headset |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Size | 2.6 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Type | Li-Polymer, 2800 mAh |
| Talk Time | 24 hrs (2G) |
| Standby Time | 800 hrs (2G) |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports AVI, 3GP, MP4, H.264 |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 350 |
| Additional Features | LED Torch, Auto Call Recording with Folder, English and Hindi Language Support, Audio Recording, Alarm, Mobile Tracker |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |