| Email* | |
| Mobile |
1.3 MP Primary Camera 3.5-inch TFT Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 16 GB 1400 mAh Battery Capacity Dual SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording GPRS and EDGE Enabled
1.3 MP Primary Camera 3.5-inch TFT Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 16 GB 1400 mAh Battery Capacity Dual SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording GPRS and EDGE Enabled| In Sales Package | Warranty Card, Battery, USB Cable with Charger, Handset, Headset, User Manual |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 61.5x118x12 mm |
| Type | Li-Ion, 1400 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| Memory | 64 MB RAM, 128 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Opera Mini, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, WAV, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports AVI, MJPG, MOT, MP4, 3GP, PGDL |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MP3, WAV, MIDI |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 300 |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Preloaded Movies, Games, Talking Cat, Unlimited Auto Call Recording, World Clock, Stopwatch, Calendar, Calculator, Alarm, Sound Recording, MMS Enabled, Lava Space, Lava Zone, Phonebook and SMS Backup |
| Important Apps | Facebook, Google, Google Plus, Gmail, YouTube, Google Apps, Google Widget, News Hunt, Cricket Next, Times Jobs, Magic Bricks |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
gorgeous
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |