| Email* | |
| Mobile |
| Form | Bar Phone - Multimedia |
| SIM | Dual SIM (Dual Standby) |
| Network | GSM900/DCS1800MHz |
| Camera | 1.3MP with Flash |
| Bluetooth | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| King Movie Support | Yes |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 65k |
| Battery Type | Li-ion, 1100mAh |
| Video Player Format | 3GP, MP4 |
| Audio Player Format | MP3, WAV, AAC, MIDI |
| Video Recording | Yes |
| Audio Recording | Yes |
| FM Playback | FM with Recording |
| Alarm | Yes |
| Auto call recording | Yes with Folder |
| Phonebook + Sim | 1000+500 |
| SMS | 500 |
| Mobile Tracker | Yes |
| Expandable Memory | Upto16GB |
| Privacy Protection | Yes |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |