| Email* | |
| Mobile |
| Brand | Lava |
| Model Name | Discover |
| Model ID | 136S |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 240 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| EDGE | Yes |
| 3G | No |
| Wifi | No |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports AMR, MP3, WAV, AAC, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, AVI |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Alarm, Auto Call Recording with Folder, Audio Recording, Games (Khidki, AssasinCreed, Lava Zone) |
| Important Apps | Saavn Music Application, Facebook, Youtube, Lava Space (SMS / IVR Services App) |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |