| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Lava KKT 27i
| Model ID | KKT 27i |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 2.8 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 55.5x130x11.5 mm |
| Type | Li-Ion, 1450 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| Preinstalled Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| WAP | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, AVI, MP4 |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 200 |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Home Theater Entertainment, Auto Call Recording with Folder, LED Torch, Hindi and English Language Support, Audio Recording, Alarm, Mobile Tracker, Privacy Protection |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |