| Email* | |
| Mobile |
Android v4.3 OS and Guaranteed Upgrade to KitKat 4.4 Wi-Fi Enabled 5 MP Primary Camera with Flash Dual Standby SIM (3G + 2G) Expandable Storage Capacity of 32 GB 1.2 GHz Quad Core Qualcomm Snapdragon Processor with Adreno 302 Graphics Unit 4-inch IPS Display 1700 mAh Batterywith in-built Battery Guru 1080p Full HD Video Playback 1 GB RAM + 4 GB ROM 0.3 MP Secondary Camera
Key Features of Lava Iris 406Q Android v4.3 OS and Guaranteed Upgrade to KitKat 4.4 Wi-Fi Enabled 5 MP Primary Camera with Flash Dual Standby SIM (3G + 2G) Expandable Storage Capacity of 32 GB 1.2 GHz Quad Core Qualcomm Snapdragon Processor with Adreno 302 Graphics Unit 4-inch IPS Display 1700 mAh Batterywith in-built Battery Guru 1080p Full HD Video Playback 1 GB RAM + 4 GB ROM 0.3 MP Secondary Camera| In the Box | Handset, Warranty Card, Flip Cover, Charger, Headset, Battery, Data Cable, User Manual |
| Model ID | Iris 406Q |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.3 (Jelly Bean), Upgradable to v4.4 (KitKat) |
| Processor | 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon, Quad Core |
| Graphics | Adreno 302 |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16.7 M |
| Other Display Features | Multi-touch, Twisted Nematic Display |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 1280 x 720 |
| HD Recording | HD |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | Fixed Focus |
| Size | 64x124x10.3 mm |
| Type | Li-Ion, 1700 mAh |
| User Memory | 2.25 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21.1 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA; HSPA+ |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, HD, Full HD |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, ALS, G-Sensor, Accelerometer |
| Additional Features | Data Backup through Android |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |