| Email* | |
| Mobile |
| SIM | Dual SIM (Dual Standby) |
| Network | GSM900/DCS1800MHz |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Size | 2.4 inches |
| Resolution | QVGA (240*320) |
| Color | 262K |
| Type | Li-ion, 1150 mAh |
| Talk Time | Up to 4.2 hrs |
| Standby Time | Up to 300 hrs |
| Video Player Format | 3GP, MP4 |
| Audio Player Format | MP3, WAV, AMR,AAC |
| Video Recording | Yes |
| Audio Recording | Yes |
| FM | Yes |
| FM Recording | Yes |
| Alarm | Yes |
| Auto call recording with Folder | Yes |
| Phonebook + SIM | 1000 |
| SMS | 100 |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| Mobile tracker | Yes |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |