| Email* | |
| Mobile |
Wireless FM Radio 1.8-inch Screen Alphanumeric Keypad Dual SIM (GSM + GSM) 0.3 MP Primary Camera Expandable Storage Capacity of 16 GB 1800 mAh Battery Capacity
Wireless FM Radio 1.8-inch Screen Alphanumeric Keypad Dual SIM (GSM + GSM) 0.3 MP Primary Camera Expandable Storage Capacity of 16 GB 1800 mAh Battery Capacity| In Sales Package | Charger, Headset, User Manual, Warranty Card, Battery, Handset |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | No |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Handset Color | Red |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Size | 1.8 Inches |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Type | 1800 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 300 |
| Additional Features | Alarm Clock, Calculator, Mobile Tracker, Sound Recording, Indian Calendar, Support 5 Languages Hindi, Tamil, Bengali and Punjabi, King Movie Support, Auto-redial, Auto Call Recording, Lava Zone, Torch, Lava Buddy, Games, Incoming Call Video, To-do List |
| Important Apps | Facebook, MSN, Yahoo Chat |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |