| Email* | |
| Mobile |
Lava presents a pocket-friendly tablet that does not burn a hole in your wallet while letting you enjoy the luxury and convenience of owning technology of the next generation. The Lava E-Tab XTRON Tablet comes with the Android 4.1.1 (Jelly Bean) operating system and is powered by a 1.5 GHz Cortex-A9 Dual Core processor backed by a 1 GB DDR3, giving you both power as well as speed. Angry Birds looks a whole lot better on this tablet that sports a
Lava presents a pocket-friendly tablet that does not burn a hole in your wallet while letting you enjoy the luxury and convenience of owning technology of the next generation. The Lava E-Tab XTRON Tablet comes with the Android 4.1.1 (Jelly Bean) operating system and is powered by a 1.5 GHz Cortex-A9 Dual Core processor backed by a 1 GB DDR3, giving you both power as well as speed. Angry Birds looks a whole lot better on this tablet that sports a| Processor | 1.5 GHz Cortex-A9 Dual Core |
| Graphics | Quad Core GPU (Mali-400 3D / OPNE GL VE 2.0) |
| In The Box | Charger, Headset, Tablet, Battery, Data Cable |
| Operating System | Android 4.1.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | Accelerometer |
| RAM | 1 GB DDR3 |
| Internal Storage | 8 GB (5 GB User Memory) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch IPS Multi Touchscreen with 1024 x 600 pixels |
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Mail Features | |
| Document Support | Document Viewer |
| Battery Type | 3500 mAh |
| Internet Browsing Time | 3 hrs |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes |
| Video Formats Supported | rmvb, WMV, MPG, DIVX, MPG, XVID, MOV, AVI(H.264, FLV(H.263, DIVX, TP, ASF, DIVX, rm, MP4(H.264, MPEG, XVID), DAT(VCD), VOB(DVD), TS, MPEG, H.264), 3GP |
| Audio Formats Supported | OGG, MP3, WMA, MP2, M4A, APE, WAV, AAC, FLAC, MA4, 3GP |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | - Tata Photon+ |
| USB | Yes, micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Dimensions | 184 x 131 x 11.5 mm |
| Weight | 350 g |
| 1 Year Manufacturer Warranty for the Tablet, 6 Months Manufacturer Warranty for Other Inbox Accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |