| Email* | |
| Mobile |
5 MP Primary Camera and 0.3 MP Secondary Camera Android v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) OS Talk Time 2G: 23 hrs; 3G: 20 hrs and Non Stop Music Playback for 86 hrs 1 GHz Dual Core Processor 4.3-inch qHD IPS Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM) Wi-Fi Enabled
5 MP Primary Camera and 0.3 MP Secondary Camera Android v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) OS Talk Time 2G: 23 hrs; 3G: 20 hrs and Non Stop Music Playback for 86 hrs 1 GHz Dual Core Processor 4.3-inch qHD IPS Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM) Wi-Fi Enabled| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| Graphics | PowerVR SGX 531, 21 Million Triangles/sec |
| Size | 4.3 Inches |
| Resolution | qHD, 540 x 960 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280, 30 fps |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Touch Focus |
| Size | 66.5x130.5x12.1 mm |
| Weight | 160 g |
| Type | 3450 mAh |
| Talk Time | 23 hrs (2G), 20 hrs (3G) |
| Standby Time | 380 hrs (2G), 363 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MIDI, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MPEG-4, H.263, H.264, HD |
| SAR Value | At the Head - 0.827 W/Kg and At the Body - 0.647 W/Kg; GSM 1800 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Magnetometer, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Voice Recording, Android Video Player |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |