| Email* | |
| Mobile |
2.4-inch TFT Screen 1.3 MP Primary Camera FM Radio with Recording Alphanumeric Keypad GPRS Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM)
Key Features of Lava Spark 245 (Grey) 2.4-inch TFT Screen 1.3 MP Primary Camera FM Radio with Recording Alphanumeric Keypad GPRS Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM)| In Sales Package | Headset, Handset, Battery, Charger |
| Brand | Lava |
| Model ID | Spark 245 |
| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Grey |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Other Camera Features | Flash Light |
| Size | 49x117x10.5 mm |
| Type | Li-Ion, 1100 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 32 MB RAM, 128 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| WAP | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MOT, MJPG, PGDL, MP4, 3GP, AVI |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 500 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | Voice Recording, Games, English and Hindi Language Support, Alarm, Calculator, World Clock, Auto Call Recording Folder Wise, Calendar, Stopwatch |
| Important Apps | Google+ |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |