| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | 1 Handset, 1 Charger, 1 Battery, 1 Earphone, 1 Data Cable, 1 Extra battery cover, 1 Warranty card, 1 User Manual, 1 Screen Guard, 1 Flipcover |
| General Features | |
| Form | Bar |
| SIM | Dual Sim |
| CPU | 1.3 GHz Dual Core Processor |
| GPU | Mali 400MP Graphics Engine |
| OS Version | Android 4.2 Jellybean |
| Operating Freq | Dual Band GSM 900/1800MHz WCDMA 2100 MHz |
| RAM | 512 MB |
| Processor | 1.3 GHz Dual Core Processor |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor |
| Type | GSM |
| Size | 11.43 cm (4.5) FWVGA IPS Display 218 PPI, 16 Million Colours |
| Primary | 5 Megapixel with Flash, Fixed Focus, HDR Mode, Burst Mode, Panaroma Mode |
| Secondary | VGA |
| Bluetooth | v4.0 |
| Wi-Fi | yes, 802.11 b/g/n |
| 2G Network | yes |
| 3G Network | yes |
| GPS Support | GPS, Assisted GPS |
| USB Connectivity | Yes, USB v2.0 High Speed |
| Browser | Android Toolkit, Google Chrome |
| Expandable Memory | 32 GB Expandable Memory |
| FM Radio | yes |
| Music Player | yes, MP3, AAC , AAC+, WAV, MIDI, WMA Audio Formats Supported |
| Video Player | HD (720p) playback, MPEG4, H.264, H.263 Video Codec Support, Android Video Player |
| Video Recording | HD 720p Video Recording (Rear) & Playback |
| Audio Recording | - |
| Size | 11.43 cm (4.5) FWVGA IPS Display 218 PPI, 16 Million Colours |
| Weight | 136 gm (with Battery) |
| Battery Type | |
| Battery Type | 1800 mAh Lithium- Ion |
| Talk Time | 9H & 15M, 3G |
| Loudspeaker | yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |