| Email* | |
| Mobile |
1 GHz Processor Android v4.0.1 (Ice Cream Sandwich) OS 5 MP Primary Camera 0.3 MP Secondary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 4-inch WVGA Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB 3G Support and Wi-Fi Enabled
1 GHz Processor Android v4.0.1 (Ice Cream Sandwich) OS 5 MP Primary Camera 0.3 MP Secondary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 4-inch WVGA Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB 3G Support and Wi-Fi Enabled| In Sales Package | Charger, Data Cable, Handset, Battery (1500 mAh), User Manual, Headset |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Pushmail |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.0.1 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | 1 GHz |
| Type | TFT |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 400 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Flash, Night Vision, Zoom - 4x |
| Size | 63x125x10.2 mm |
| Weight | 132 g |
| Type | Li-Ion, 1500 mAh |
| Talk Time | 14 hrs (2G), 4 hrs (3G) |
| Standby Time | 330 hrs (2G), 330 hrs (3G) |
| Internal | 127 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| SAR Value | 0.99 W/Kg, DCS 1800 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 200 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Sensors | Light Sensor, Proximity Sensor, G-Sensor |
| Additional Features | Fusion Music Player, Games, Multiple Alarm, Calculator, Calendar, Voice Input |
| Important Apps | YouTube |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |