| Email* | |
| Mobile |
FM Radio with Recording 1150 mAh Battery Capacity 3.2-inch TFT Capacitive Touchscreen 1.3 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) GPRS and EDGE Enabled Expandable Storage Capacity of 16 GB
FM Radio with Recording 1150 mAh Battery Capacity 3.2-inch TFT Capacitive Touchscreen 1.3 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) GPRS and EDGE Enabled Expandable Storage Capacity of 16 GB| In Sales Package | USB Cable with Charger, Battery, Handset, Warranty Card, User Manual, Headset |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 Inches |
| Resolution | WQVGA, 240 x 400 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 54.4x112x12.95 mm |
| Type | Li-Ion, 1150 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| Memory | 64 MB RAM, 128 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Opera Mini, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, AVI, MOT, PGDL, MP4, MJPG |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MP3, WAV, MIDI |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 300 |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Preloaded Movies, Games, Talking Cat, Auto Call Recording, World Clock, Stopwatch, Indian Calendar, Calculator, Alarm, Sound Recording, MMS Enabled, Lava Space, Lava Zone, Tasks, English and Hindi Language Support, E-book |
| Important Apps | Facebook, Google, Google Plus, Gmail, YouTube, Google Apps, Google Widget, News Hunt, Cricket Next, Times Jobs, Magic Bricks |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |