| Email* | |
| Mobile |
1.3 MP Primary Camera 2.4-inch TFT Touchscreen FM Radio with Recording GPRS and EDGE Enabled Expandable Storage Capacity of 8 GB Dual SIM (GSM + GSM)
1.3 MP Primary Camera 2.4-inch TFT Touchscreen FM Radio with Recording GPRS and EDGE Enabled Expandable Storage Capacity of 8 GB Dual SIM (GSM + GSM)| In Sales Package | Handset, Warranty Card, Charger, Battery, Headset, User Manual |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Business Features | Document Viewer |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 54x91.5x14.3 mm |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 3 hrs (2G) |
| Standby Time | 280 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| Preinstalled Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI, WAV |
| Video Player | Yes, Supports AVI, 3GP, MP4 |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | Polyphonic |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 300 |
| Additional Features | Unlimited Auto Call Recording, Alarm, FM Alarm, MMS Enabled, Mobile Tracker, Indian Calendar, World Clock, Stopwatch, eBook Reader, Sound Recording |
| Important Apps |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |