| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Charger, User Manual, Warranty Card, Battery, Headset |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Keypad | No |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes |
| Size | 54x91.5x14.3 mm |
| Type | Li-Ion, 950 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 202 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| WAP | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 300 |
| Additional Features | Torch, Hindi Language Support, King Movie Support, Auto Call Recording, Sound Recorder, Calendar, Calculator, Mobile Tracker, Stopwatch, Alarm Clock, Games, Lava Care |
| Important Apps |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |