| Email* | |
| Mobile |
0.3 MP Primary Camera FM Radio with Recording Alphanumeric Keypad Bluetooth Support Expandable Storage Capacity of 8 GB 2.2-inch TFT Screen
0.3 MP Primary Camera FM Radio with Recording Alphanumeric Keypad Bluetooth Support Expandable Storage Capacity of 8 GB 2.2-inch TFT Screen| In Sales Package | Handset, Battery, User Manual, Warranty Card, Charger, Headset, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM | Single SIM, CDMA |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | CDMA - 800 |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 Inches |
| Resolution | QCIF, 220 x 176 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 90 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| USB Connectivity | Yes, Mini USB |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | WAV, MIDI, MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 300 |
| Additional Features | Torch, Audio Recorder, Auto Call Recording, Alarm, Games, Calculator, Mobile Tracker |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |