| Email* | |
| Mobile |
1.8-inch TFT Screen Dual SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording 0.3 MP Primary Camera Bluetooth Support Expandable Storage Capacity of 8 GB Alphanumeric Keypad
Key Features of Lava ARC4 (Black & Red) 1.8-inch TFT Screen Dual SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording 0.3 MP Primary Camera Bluetooth Support Expandable Storage Capacity of 8 GB Alphanumeric Keypad| In Sales Package | User Manual, Warranty Card, Charger, Battery, Handset, Headset, Data Cable |
| Brand | Lava |
| Model ID | ARC4 |
| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black & Red |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 Inches |
| Resolution | QQVGA, 128 x 160 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 3 hrs (2G) |
| Standby Time | 200 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, AVI |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MIDI, WAV, AMR, MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | Auto Call Recorder, Audio Recorder, Torch, Alarm, Games, Calculator, Mobile Tracker, Incoming Call Filter, Hindi Language Support |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |