| Email* | |
| Mobile |
| In Package Contents | 1 Handset, 1 Battery, 1Charger, User Manual |
| Model Number | Arc 4 Star |
| Phone Type | Candy Bar |
| Network Type | GSM |
| Operating Frequency | 900 MHz,DCS |
| SIM Type | Dual SIM |
| Operating System | No OS |
| Screen Size | 1.8 inch (4.57 cm) |
| Screen Type | QCIF |
| Resolution | 128 x 160 Pixels |
| Colour Depth | 262 K |
| Primary | Digital |
| Secondary | No |
| Video Recording | Yes |
| RAM | No |
| Internal Memory | No |
| Expandable Memory | Up to 8 GB using MicroSD |
| Phone Book | 1000 Entries |
| SMS | 100 Entries |
| Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes |
| Video Player | Yes |
| Radio | FM Radio With FM Recording |
| Audio Compatibility | MP3, WAV, MIDI, AAC, AMR |
| Video Compatibility | 3GP, MP4, AVI |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 1000 mAh |
| Talk Time | Up to 3.5 h |
| Standby Time | Up to 200 h |
| Additional Features | Auto Call Recording with Folder, Bright LED Torch, English & Hindi Language Support, Hungry Birds, Snake |
| Warranty Summery | 1 Year Manufacturer Warranty on Mobile Phone and 6 Months Warranty on Accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |