| Email* | |
| Mobile |
Alphanumeric Keypad Wireless FM Radio with Recording Expandable Storage Capacity of 8 GB 0.3 MP Primary Camera 1.8-inch Screen Dual SIM (GSM + GSM)
Alphanumeric Keypad Wireless FM Radio with Recording Expandable Storage Capacity of 8 GB 0.3 MP Primary Camera 1.8-inch Screen Dual SIM (GSM + GSM)| In Sales Package | Headset, Warranty Card, User Manual, Handset, Battery, Charger, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black & Green |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 200 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP, AVI |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MIDI, MP3, WAV |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 50 |
| Phone Book Memory | 100 |
| Additional Features | Audio Recording, Torch, Auto Call Recording, English and Hindi Language Support, Alarm, Snake Game, Calculator, Mobile Tracker, Incoming Call Filter |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |