| Email* | |
| Mobile |
0.3 MP Primary Camera 1.8-inch TFT Screen Alphanumeric Keypad Expandable Storage Capacity of 8 GB FM Radio with Recording Dual SIM (GSM + GSM)
0.3 MP Primary Camera 1.8-inch TFT Screen Alphanumeric Keypad Expandable Storage Capacity of 8 GB FM Radio with Recording Dual SIM (GSM + GSM)| In Sales Package | Warranty Card, Battery, Charger, Headset, User Manual, Handset, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 Inches |
| Resolution | QQVGA, 128 x 160 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 300 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MIDI, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports AVI, MP4, 3GP |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MP3, WAV, MIDI |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 50 |
| Phone Book Memory | 100 |
| Additional Features | Mobile Tracker, Incoming Call Filter, Alarm, Calculator, Auto Call Recording, Torch, Game, English and Hindi Language Support, Audio Recording |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |