| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Battery BL-5J (1430mAh), Headset, Handset, Charger, User Guide |
| Form | Bar |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Keypad | Yes, QWERTY |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Graphite |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900 |
| OS | (Series 40) |
| Java | Yes |
| Type | LCD |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 176 x 144, 10 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | Sequence Mode, Self-timer, White Balance, Full Screen View Finder, Image Editor |
| Size | 61.1x115.4x14 mm |
| Weight | 105 g |
| Type | Li-Ion, 1430 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 888 hrs (2G) |
| Internal | 10 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 32 MB RAM, 64 MB ROM |
| Hot Swap Support | Yes |
| Internet Features | Email, Adobe Flash Lite 3.0 |
| Preinstalled Browser | WAP 2.0, Opera Mini |
| GPRS | Yes, Class 12, 85.6 kbps |
| EDGE | Yes, Class 12, 236.8 kbps |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (HSP, EDR, GOEP, PAN, SDAP, FTP, OPP, PBAP 1.0, DUN, GAP, HFP, SAP, SPP 1.0) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GPP, AVC, H.263, H.264, WMV |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | 64 polyphonic, MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | GSM, QWERTY, Email, Bluetooth, FM Player, Music Player, Flight Mode, MMS Enabled, Clock, Calculator, Alarm, Converter, Fixed Dialling Number, Notes, Reminder, Audio Recorder, Audio Equalizer |
| Important Apps | Instant Messaging, Yahoo, Gmail, Facebook, Google Talk, FOTI, Whats App, Nokia Chat, MySpace, Hotmail, Twitter |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |