| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Charger, Headset, User Guide, Handset, Nokia 4 GB microSD Card, Battery |
| Brand | Nokia |
| Model Name | Asha |
| Model ID | 502 |
| Form | Bar |
| SIM Size | Micro SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, VOIP Support, Pushmail (Mail for Exchange), Outlook |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker, Call Divert |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Java | Yes |
| Type | LCD |
| Size | 3 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Screen Double Tap, Curved Display, Multipoint Touch, Brightness Control, Low Power Mode |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 320 x 240, 15 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | 32 mm, Minimum Focus Range |
| Size | 59.5x99.6x11.1 mm |
| Weight | 100 g |
| Type | 1010 mAh |
| Talk Time | 13 hrs (2G) |
| Standby Time | 576 hrs (2G) |
| Internal | 64 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Nokia Xpress Browser |
| GPRS | Yes, 85.6 kbps |
| EDGE | Yes, 236.8 kbps |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (HSP 1.1, OPP 1.1, A2DP 1.2, AVCTP 1.3, PBAP 1.0, HFP 1.5) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Sound Enhancement | Integrated Hands-free Speakers, Album Graphics Display in Music Player, Audio Streaming |
| Ringtone | 32 Polyphonic, MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | 4000 |
| Sensors | Orientation Sensor, Accelerometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | Micro - USB - B, USB Mass Storage, Wi-Fi Security Modes |
| Important Apps | Facebook, LinkedIn, Twitter, LINE, WeChat, Yahoo Mail, Gmail, Nokia Mail, Windows Live, Hotmail, Direct Chat, eBuddy IM, Nokia Nearby, Nokia Music, YouTube, Instant Messaging |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
nice phone
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |