| Email* | |
| Mobile |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM |
| Features | Pre-installed Facebook & Twitter |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | 900 MHz, 1800 MHz |
| Type | LCD Transmissive |
| Size | 2.8 Inch |
| Resolution | 320x240 |
| Type | Fixed Focus |
| MegaPixel | 2 MP |
| Flash | No |
| Other Camera Features | 1/5 Inch Sensor, Full Screen Viewfinder |
| Bluetooth | Yes |
| 3G Network | No |
| USB connectivity | Yes |
| GPRS | Yes |
| Edge | Yes |
| Browser | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| FM Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Video Player | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Audio Recording | Yes |
| Size | 124mm X 55.5mm X 10.4mm |
| Weight | 99.8g |
| Type | BL-4UL 1200 mAh |
| Talk Time | 21 Hours |
| Standby Time | 36 Days |
| Alert types | Vibrating, Vision |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Messaging | Yes |
| In Sales Package | Nokia 225, Nokia Charger AC-18, Nokia Battery BL-4UL, Nokia Stereo Headset WH-108, Quick guide |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |