| Email* | |
| Mobile |
Dual Standby SIM (GSM + GSM) 3-inch LCD Capacitive Touchscreen 5 MP Primary Camera Wi-Fi Enabled Nokia Asha 1.1 OS FM Radio Expandable Storage Capacity of 32 GB
Key Features of Nokia Asha 503 Dual Standby SIM (GSM + GSM) 3-inch LCD Capacitive Touchscreen 5 MP Primary Camera Wi-Fi Enabled Nokia Asha 1.1 OS FM Radio Expandable Storage Capacity of 32 GB| In Sales Package | Headset, User Guide, Handset, Charger, Battery, Nokia 4 GB microSD Card |
| Brand | Nokia |
| Model Name | Asha |
| Model ID | 503 |
| Form | Bar |
| SIM Size | Micro SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, VOIP Support, Pushmail (Mail for Exchange), Outlook |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker, Call Divert |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Nokia v1.1 (Asha) |
| Java | Yes |
| Type | LCD |
| Size | 3 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Corning Gorilla Glass, Brightness Control, Nokia Glance Screen, Screen Double Tap, Two-point Touch |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 320 x 240, 15 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 3x |
| Other Camera Features | 1/4 inch, Focal Length |
| Size | 60.6x102.6x12.7 mm |
| Weight | 111.4 g |
| Type | 1200 mAh |
| Talk Time | 12 hrs (2G), 4 hrs (3G) |
| Standby Time | 480 hrs (2G) |
| Internal | 128 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Nokia Xpress Browser |
| GPRS | Yes, 85.6 kbps |
| EDGE | Yes, 236.8 kbps |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (DUN, A2DP 1.2, AVCTP 1.3, FTP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Charging Point | Micro USB |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Sound Enhancement | Integrated Hands-free Speakers, HD Audio, Noise Cancellation |
| Ringtone | MP3, 32 Polyphonic |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | 4000 |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | Micro - USB - B, USB Mass Storage, Wi-Fi Security Modes |
| Important Apps | Facebook, Twitter, WhatsApp, LINE, WeChat, Yahoo Mail, Gmail, Nokia Mail, Windows Live, Windows Hotmail, eBuddy IM, Nokia Chat, Nokia Nearby, YouTube |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |