| Email* | |
| Mobile |
Key Features Lenovo Yoga 8 B6000 Tablet (Wi-Fi, 3G Calling, 16 GB)
• Wi-Fi Enabled
• 1.6 MP Secondary Camera
• 8-inch Touchscreen
• 5 MP Primary Camera
• Expandable Storage Capacity of 64 GB
• 1.2 GHz MT 8389 Quad Core Processor
• Android v4.2 (Jelly Bean) OS
Key Features Lenovo Yoga 8 B6000 Tablet (Wi-Fi, 3G Calling, 16 GB) • Wi-Fi Enabled • 1.6 MP Secondary Camera • 8-inch Touchscreen • 5 MP Primary Camera • Expandable Storage Capacity of 64 GB • 1.2 GHz MT 8389 Quad Core Processor • Android v4.2 (Jelly Bean) OS| Brand | Lenovo |
| Model ID | Yoga 8 60045 |
| Processor | 1.2 GHz MT 8389 Quad Core |
| Voice Call | Yes |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| RAM | 1 GB LPDDR2 |
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Storage Capacity | 64 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 8 inch 1280 x 800 pixels |
| Other Display Features | HD IPS Display, 178 Deg Wide Viewing Angle |
| Primary Camera | 5 megapixels |
| Secondary Camera | 1.6 megapixels |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| Mail Features |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes, HSPA+ |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | OTG Cable |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v4 |
| Integrated Stereo Speakers with Dolby Digital Plus, Integrated Microphone with Noise Reduction, Kickstand, Multimode Design, Crisp and Clear Video Chat, Battery Life | 18 hrs |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |