| Email* | |
| Mobile |
| Model | Lenovo A269 |
| Band | GSM 900/1800MHz,3G |
| Sim Card | Dual SIM Card Dual Standby |
| Service Provide | Unlocked |
| Style | Bar |
| Shell Material | Plastic |
| OS | Android 2.3.6 |
| CPU | Mali-400 |
| ROM | 256MB |
| RAM | 256MB |
| Display Size | 3.5 Inch |
| Type | TFT, capacitive touch screen |
| Resolution | 480 x 320 pixels |
| Screen Color | 260K Colors |
| Ringtones Type | Polyphonic/MP3 |
| Audio File Format | MP3/WAV/AMR/AWB |
| Video File Format | 3GP/MPEG4 |
| Image File Format | JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF |
| E-book Format | TXT/CHM/DOC/HTML |
| FM Radio | No |
| Earphone Port | 3.5mm |
| Card Extend | Support TF card up to 16GB extended |
| Data transfer | USB |
| Mobile internet | WAP/WiFi |
| Camera/Picture Resolution | Single camera 0.3MP, up to 1280 X 960 pixels resolution |
| Phonebook | 500 |
| Message | SMS/MMS |
| Input | Handwrite/Keypad |
| TV | No |
| GPS | No |
| JAVA | No |
| WIFI | Yes, 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | No |
| Gravity Sensor | Yes |
| Multi-Touch | Yes, 2 point touch |
| Dimensions | 117 x 62.5 x 12.8mm/4.61 x 2.46 x 0.50 inch |
| Net Weight(Including battery) | 110g |
| Standby Time | About 2~3 days |
| Other Feature | 3G, WIFI, Ebook, Email, Messaging, wallpapers, calendar, calculator, clock, camera, personal hotspot, play store, etc |
| Size | 150 x 90 x 50mm/5.90 x 3.54 x 1.97inch |
| Weight | 252g |
| Accessories | 1300mAh Battery,USB Cable,Charger |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |