| Email* | |
| Mobile |
| In the Box | Charger, User Guide, Handset, Headset, Data Cable, Battery, Warranty Card |
| Model ID | A680 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz MT6582M, Quad Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 854 x 480 Pixels |
| Other Display Features | TN Screen |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Other Camera Features | Fixed Focus |
| Size | 73.5x145x10.8 mm |
| Weight | 165 g |
| Type | Li-Polymer, 2000 mAh |
| Talk Time | 13 hrs (2G), 24 hrs (3G) |
| Standby Time | 312 hrs (2G), 348 hrs (3G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, UC Browser |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA; HSPA+ |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Route 66 Navi + Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (HS) |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Gravitation |
| Additional Features | Games |
| Important Apps | Facebook, Twitter, Skype, AccuWeather, Evernote |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |