| Email* | |
| Mobile |
| Brand | Lenovo |
| Model ID | S660 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz Media Tek 6582m, Quad Core |
| DISPLAY | |
| Size | 4.7 Inches |
| Resolution | qHD, 960 x 540 Pixels |
| Other Display Features | 5-point Multi-touch, IPS Display |
| CAMERA | |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| Size | 68.8x137x9.95 mm |
| Weight | 151 g |
| Type | Li-Polymer, 3000 mAh |
| Talk Time | 36 hrs (2G), 20 hrs (3G) |
| Standby Time | 840 hrs (2G), 660 hrs (3G) |
| Internal | 8 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA; HSPA+ |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Additional Features | Exterior is Resistant to Scratches and Finger Prints |
| Important Apps | Lenovo Premium Apps |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |