| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Lava Iris 404e (White)
0.3 MP Secondary Camera HD Recording
Android v4.2 (Jelly Bean) OS
2 MP Primary Camera
Dual SIM (GSM + GSM)
4-inch Capacitive Touchscreen
1.2 GHz Dual Core Processor
Wi-Fi Enabled
Expandable Storage Capacity of 32 GB
Key Features of Lava Iris 404e (White) 0.3 MP Secondary Camera HD Recording Android v4.2 (Jelly Bean) OS 2 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 4-inch Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Dual Core Processor Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB| Brand | Lava |
| Model Name | Iris |
| Model ID | 404e |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Dual Core |
| DISPLAY | |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Multi-touch |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Face Detection, Self-timer, Panorama Mode, Best Shot and Smile Shot, Burst Mode |
| Size | 64x125x9.9 mm |
| Weight | 113 g |
| Type | 1400 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 150 hrs (2G) |
| Internal | 1 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 2 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP, AVI, HD |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Additional Features | English, Hindi, Bangla and Urdu |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |