| Email* | |
| Mobile |
| Internal Memory | 128 MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 16 GB |
| Talk Time | Up to 6 hrs (2G) |
| Standby Time | Up to 300 hrs (2G) |
| Capacity | 1800 mAh |
| Bluetooth | Available |
| USB Connector | Available |
| WAP | Available |
| GPRS | Available |
| PC Link Feature | Available |
| Keypad | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 pixels |
| Number of Colors | 262K |
| Voice Recorder | Available |
| Type | Megapixel |
| MegaPixel | 1.3 MP |
| FM Radio | Available |
| Music Player | Available |
| Video Player | Available |
| Music Formats | MP3, MIDI, WAV |
| Video Formats | 3GP, MP4, AVI |
| Video Recording | Available |
| Ringtones | MP3, Polyphonic |
| Contacts Management | Available |
| Speed Dialing | Available |
| Conference Call | Available |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |