| Email* | |
| Mobile |
1.3 GHz Dual Core Processor FM Radio Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled Secondary Camera Support
Key Features of Karbonn_A18+ (Black) 1.3 GHz Dual Core Processor FM Radio Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled Secondary Camera Support| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, Headset, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
| Brand | Karbonn |
| Model ID | A18+ |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Keypad | No |
| Business Features | Document Viewer, Document Editor, Outlook Email, Kingsoft Office |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz, Dual Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 480 x 853 Pixels |
| Other Display Features | Auto Rotation |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Adjust Exposure |
| Type | 2000 mAh |
| Talk Time | 12 hrs (2G), 7.5 hrs (3G) |
| Standby Time | 320 hrs (2G), 270 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | UC Browser, Opera Mini, Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MOV, AVI, VOB, DAT, MPEG, MP4, 3GP, FLV, WMV |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Motion Gaming Support, Touch and Swipe Gestures, Notification Panel, Audio Recorder |
| Important Apps | Hungama My Play, Customizable Widgets, Google Play Store, Gmail, Google Search and Voice Search, Google Talk, Karbonn Live, WhatsApp, Flipboard |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |