| Email* | |
| Mobile |
| Package Contents | Handset,Battery,Charger,User Manual |
| Model Number | K725 |
| Phone Type | Candy Bar |
| Network Type | GSM |
| SIM Type | Dual SIM |
| Operating System | No OS |
| Screen Size | 2.8 inch (7.1 cm) |
| Screen Type | QVGA |
| Primary | 1.3 MP |
| Secondary | No |
| Video Recording | Yes |
| RAM | No |
| Internal Memory | No |
| Expandable Memory | Up to 16 GB using microSD |
| Phone Book | Yes |
| SMS | Yes |
| Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, with 3.5 mm Audio Jack |
| Video Player | Yes |
| Radio | FM Radio with Recording |
| Other Audio & Video Features | Big speaker for loud sound, Loudspeaker |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 1500 mAh |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby Time | Up to 350 h |
| Language | Hindi & English language support |
| Warranty Summery | 1 Year Manufacturer's Warranty on Mobile Phone and 6 Month Warranty on Accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |