| Email* | |
| Mobile |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Outlook Email |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | 1 GHz |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Flash Support |
| Type | 1400 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Additional Features | Games, Touch and Swipe Gestures, Notification Panel, Sound Recorder |
| Important Apps | Google Play Store, Gmail, Google Search and Voice Search, Google Talk, Widgets |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |