| Email* | |
| Mobile |
| Model Name | Karbonn K9 Plus |
| Model ID | K9+ |
| SIM Type | Dual SIM (GSM+GSM) |
| Call Features | Loudspeaker |
| Screen Size | 6.1 cm TFT |
| LCD Resolution | QVGA (240*320 Pixels) |
| Primary Camera | 1.3 Mega Pixel Camera |
| Battery Type | 1800 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| FM Radio | Yes, with Recording |
| Audio Player | Yes, MP3 |
| Video Player & Recorder | Yes, MP4/3gp |
| Bluetooth | Yes |
| GPRS /WAP | Yes |
| Language | Supports English & Hindi |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 500 + SIM1 + SIM2 |
| Phone Book Memory | 1000+ SIM1 + SIM2 |
| Torch | Bright torch |
| Other Features | 3.5mm Audio Jack, , Mobile Tracker, Data Protection, Karbonn Live |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |