| Email* | |
| Mobile |
Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.2 (Jelly Bean) OS Digital Secondary Camera 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled 8 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 1.3 GHz Quad Core Processor
Key Features of Karbonn Titanium S5 Plus Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.2 (Jelly Bean) OS Digital Secondary Camera 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled 8 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 1.3 GHz Quad Core Processor| Brand | Karbonn |
| Model Name | Titanium |
| Model ID | S5 Plus |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Outlook Emails, Office Suite |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Blue |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz, Quad Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | qHD, 960 x 540 Pixels |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom, Multi-touch, OnCell IPS Display, Touch and Swipe |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes |
| Other Camera Features | Auto Focus, Flash Support |
| Size | 7.9 mm |
| Type | 1800 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Additional Features | Voice Search and Dialling, Multi-tasking, Graphics Support, Games |
| Important Apps | Google Play Store, Customizable Widgets, Notification Panel |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
good features but worst battery backup
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |