| Email* | |
| Mobile |
1.2 GHz Dual Core Processor HD Recording 0.3 MP Secondary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 5 MP Primary Camera Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled
Key Features of Karbonn K72 (Black) 1.2 GHz Dual Core Processor HD Recording 0.3 MP Secondary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 5 MP Primary Camera Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled| Brand | Karbonn |
| Model ID | K72+ |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | LCD |
| Size | 2.79 Inches |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Type | Li-Ion, 1800 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| WAP | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 300 |
| Additional Features | MMS Enabled, Mobile Tracker, Privacy Data Protection, Caller Blacklist, Hindi and English Language Support, Torch Light |
| Important Apps | Karbonn Live |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |