| Email* | |
| Mobile |
Karbonn K 550i is a GSM phone. Karbonn K 550i, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Karbonn K 550i price is optimal and it is a great buy.
Karbonn K 550i is a GSM phone. Karbonn K 550i, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Karbonn K 550i price is optimal and it is a great buy.| Internal Memory | 128 MB + 64 MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 4 GB |
| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby Time | Up to 400 h |
| Capacity | 1000 mAh |
| Bluetooth | Available |
| USB Connector | Available |
| WAP | Available |
| GPRS | Available |
| Keypad | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Number of Colors | 262K |
| Voice Features | |
| Voice Recorder | Available |
| Type | MegaPixel |
| MegaPixel | 2 MP |
| FM Radio | Available |
| Music Player | Available |
| Video Player | Available |
| Music Formats | MP3, MIDI, WAV, WMA, AMR |
| Video Formats | 3GP , MPEG4 |
| Video Recording | Available |
| Ringtones | 64 Polyphonic |
| Call Management | |
| Contacts Management | Available |
| Conference Call | Available |
| SMS | Available |
| EMS | Available |
| 1 Year Company Warranty | |
| Power Saver | |
| Anti Theft Feature | |
| Calculator | |
| Alarm clock | |
| Stop Watch | |
| World Times | |
| Health Management |
| Internet | Available |
| Games | Available |
| Java Enabled | Available |
| Dual Sim | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |