| Email* | |
| Mobile |
| Brand | Karbonn |
| Model ID | Smart A5i |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Outlook Email |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v2.3 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 480 x 320 Pixels |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 62.753x119.284x13.1 mm |
| Type | 1420 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 100 hrs (2G) |
| Internal | 104 MB) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, AVI, 3GP |
| FM | Yes |
| Ringtone | 64 Polyphonic |
| SAR Value | 0.541 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Additional Features | Customizable Menu and Widgets, MMS Enabled, STK, Caller ID, WWW, Mobile TV, English Language Support, Calculator, Alarm, Voice Recorder |
| Important Apps | Google Play Store, Google Search, Gmail, Google Talk, YouTube, Pre-embedded Apps |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |