| Email* | |
| Mobile |
| Form Factor | Bar |
| Dimensions | 116x47.9x15.4 MM |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| Dual Sim | Yes, Dual SIM |
| Display Color | 2.2 inches, TFT 262K Colors, Number of Lines - 9 |
| Resolution Size | 176 x 220 |
| Camera | Yes, 1.3 Mega Pixels Camera |
| Camera Resolution | 1280 x 1024 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Player | Yes, Video Formats - MP4, 3GP, AVI |
| Camera Features | One Touch Camera |
| Games | Yes, Embedded Games |
| Java | Yes |
| Browser | Yes, WAP Browser |
| Phone Book | Yes, 1000 Entries |
| Missed Calls | 20 Entries. |
| Received Calls | 20 Entries. |
| Dialed Calls | 20 Entries. |
| Stand By Time | Up to 350 hours |
| Talk Time | Up to 7 hours |
| Li-ion | 1800 mAH |
| External Memory | Yes, Up to 8GB |
| Memory Slot | Yes, Micro SD/T-Flash Card |
| SMS | Yes, SMS Storage 500 |
| MMS | Yes |
| No |
| Ring Tone | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| FM | Yes, FM Radio with Recording and One Touch FM Keys |
| Music | MP3, MIDI, WAV, WMA, AMR with Powerful Speakers, 3.5mm Audio Jack |
| Speaker | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | No |
| Port | Yes, USB Port |
| Edge | No |
| Infra Red | No |
| Charging Time | Up to 3 hours |
| Powerful Dual LED Torch Light, Multi Languages (English, Hindi), Mobile Tracker, Anti Theft Feature, Call Conference, Voice Recording |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |