| Email* | |
| Mobile |
| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 8 GB |
| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | Up to 6 Hrs |
| Standby Time | Up to 312 Hrs |
| Capacity | 1500 mAh |
| Bluetooth | Available |
| USB Connector | Available |
| WAP | Available |
| GPRS | Available |
| PC Link Feature | Available |
| Touch Screen | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 320 x 480 pixels |
| Number of Colors | 262K |
| Voice Recorder | Available |
| Type | Megapixel |
| MegaPixel | 3.2 MP |
| FM Radio | Available |
| Audio Player | Available |
| Video Player | Available |
| Music Formats | Mp3, Midi, WAV, AMR |
| Video Formats | 3GP/MP4/AVI |
| Video Recording | Available |
| Ringtones | MP3, 64 Polyphonic |
| Contacts Management | Available |
| Conference Call | Available |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| Available | |
| EMS | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |