| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, Headset, User Manual, Warranty Card, USB Cable |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black / White |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | 1.2 GHz Qualcomm Scorpion, Dual Core |
| Size | 5 Inches |
| Other Display Features | Multi-touch, Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Auto Focus, Burst Mode, Face Detection |
| Type | 2100 mAh |
| MEMORY AND STORAGE | |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP, Android |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Light Sensor, G-Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Notification Panel, Application Back-up, Scheduled Back-up, Movie Studio, Audio Recorder |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |