| Email* | |
| Mobile |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| SIM | Dual SIM (MiniSIM) |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, May |
| Dimensions | 147 x 76.5 x 9.7 mm (5.79 x 3.01 x 0.38 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 854 pixels, 5.3 inches (~185 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB (1.22 GB user available), 512 MB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, dualLED flash |
| Features | Geotagging, touch focus, face detection |
| Video | Yes |
| Secondary | Yes, 2 MP |
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon |
| CPU | Quadcore 1.2 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with AGPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White |
| SNS integration | |
| MP3/AAC/WMA/WAV player | |
| MP4/WMV/H.264/H.263 player | |
| Organizer | |
| Document viewer | |
| Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Google Talk | |
| Voice memo/dial | |
| Predictive text input | |
| LiIon 2100 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min |
| SAR EU | 0.33 W/kg (head) 0.49 W/kg (body) |
big display
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |