| Email* | |
| Mobile |
Carry your world with you wherever you go with iBall Slide 6318i tablet. It is slim and sleek in design and can fit well into your pockets.
DisplayExplore the rich visual world with iBall Slide 6318i. It has 7 inches capacitive multi-touch screen with the resolution of 1024 x 600 pixels giving you the picture perfect view of everything in HD Display. May it be a video, movie, images, social media apps or game applications; it all looks visually appealing on this tablet iBall Slide 6318i Tablet Carry your world with you wherever you go with iBall Slide 6318i tablet. It is slim and sleek in design and can fit well into your pockets. Display Explore the rich visual world with iBall Slide 6318i. It has 7 inches capacitive multi-touch screen with the resolution of 1024 x 600 pixels giving you the picture perfect view of everything in HD Display. May it be a video, movie, images, social media apps or game applications; it all looks visually appealing on this tablet
| Lenth | 190.91 mm |
| Width | 12.27 mm |
| Height | 121.88 mm |
| Weight | 310 gm |
| Capacity | 4 GB |
| Storage | 4 GB Built-in Storage.(Approx.2GB of built in storage is utilized by OS & application file) |
| RAM | 1GB DDR3 RAM |
| Expandable Memory | Up to 32GB |
| Memory Card Type | Micro SD Slot |
| Touch Screen | Full Capacitive Multi Touch |
| Size | 18 cm (7inch) |
| Resolution | High Resolution (1024 x 600) HD Display |
| Processor | 1.2 Ghz ARM Cortex A9Processor |
| Operating System | Android 4.1 Jelly Bean |
| Rear Camera | 2.0 Mega pixel rear camera. |
| Front Camera | Front camera for video chat. |
| Music Player | Music Player with MP3 and other popular format support. |
| HD Video Playback | HD Video playback and other popular format support. |
| Battery Type | Lithium-ion battery. |
| Capacity | 4000mAh |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 |
| USB Support | Micro USB OTG Port |
| HDMI | HDMI OUT Port |
| 3G | 3G on Data Card through USB Dongle |
| Bluetooth | Yes |
| Sensor | G-Sensor |
| 12 Months Offsite Manufacturer Warranty |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |