| Email* | |
| Mobile |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Dimensions | 136.6 x 69.8 x 7.9 mm (5.38 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 1080 x 1920 pixels, 5.0 inches (~441 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| TouchWiz UI | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16/32/64 GB storage, 2 GB RAM |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 42.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, EDR, LE |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| USB | Yes, microUSB v2.0 (MHL 2), USB On-the-go, USB Host |
| Primary | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
| Features | Dual Shot, Simultaneous HD video and image recording, geo-tagging, touch focus, face and smile detection, image stabilization, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps, dual-video rec., check quality |
| Secondary | Yes, 2 MP,1080p@30fps, dual video call |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Exynos 5 Octa 5410 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX 544MP3 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White Frost, Black Mist |
| Wireless charging (market dependent) | |
| S-Voice natural language commands and dictation | |
| Smart stay, Smart pause, Smart scroll | |
| Air gestures | |
| Dropbox (50 GB storage) | |
| Active noise cancellation with dedicated mic | |
| TV-out (via MHL 2 A/V link) | |
| SNS integration | |
| MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player | |
| MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player | |
| Organizer | |
| Image/video editor | |
| Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) | |
| Google Search, Maps, Gmail, | |
| YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa | |
| Voice memo/dial/commands | |
| Predictive text input (Swype) | |
| Li-Ion 2600 mAh battery |
Nice smart phone. Nice discount offers to buy it online.
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |