| Email* | |
| Mobile |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 GT I9060 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Optional Dual SIM (Mini SIM, dual stand by) |
| Dimensions | 143.7 x 77.1 x 9.6 mm (5.66 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 5.01 inches (~186 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi Fi 802.11 b/g/n, Wi Fi Direct, DLNA, Wi Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Primary | 5 MP, 2592?1944 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes, 720p@30fps, check quality |
| Secondary | Yes, VGA |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | BCM23550 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| SNS integration | |
| DivX/Xvid/MP4/WMV/H.264/H.263 player | |
| MP3/WAV/eAAC+/FLAC player | |
| Organizer | |
| Image/video editor | |
| Document viewer | |
| Google Search, Maps, Gmail, | |
| YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa | |
| Voice memo/dial | |
| Predictive text input | |
| Size | Li-Ion 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 430 h |
| Talk time | Up to 11 h |
| Music play | Up to 38 h |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |