| Email* | |
| Mobile |
Expandable Storage Capacity of 32 GB 1.8-inch LCD Screen Alphanumeric Keypad GPRS and EDGE Enabled FM Radio with Recording
Key Features of Nokia 109 (Black) Expandable Storage Capacity of 32 GB 1.8-inch LCD Screen Alphanumeric Keypad GPRS and EDGE Enabled FM Radio with Recording| In Sales Package | Charger, Handset, Battery |
| Form | Bar |
| SIM Type | Single SIM, GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Conference Call, Speed Dialing, Loudspeaker, Call Divert |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | (Series 40) |
| Java | Yes |
| Type | LCD |
| Size | 1.8 Inches |
| Resolution | 160 x 128 Pixels |
| Color | 65 K |
| Other Display Features | Light Time Out |
| Size | 46x110x14.8 mm |
| Weight | 77 g |
| Type | 800 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 790 hrs (2G) |
| Internal | 16 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Internet Features | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes, 236.8 kbps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes, with Recording |
| Sound Enhancement | Noise Cancellation |
| Ringtone | MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | Timeline, Photo Editor, Slide Show, Album, Speech Codecs |
| Important Apps | Twitter, Windows Live Messenger, Nokia Chat, Instant Messaging, Nokia Mail, Voice Mail, Facebook, OVI Email, Nokia Store, Nokia Life, eBuddy Chat, Nokia Messaging 2.0 |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |