| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Nokia 108
Dual Standby SIM (GSM + GSM) 1.8-inch LCD Screen 0.3 MP Primary Camera FM Radio Alphanumeric Keypad Expandable Storage Capacity of 32 GB Bluetooth Support
Key Features of Nokia 108 Dual Standby SIM (GSM + GSM) 1.8-inch LCD Screen 0.3 MP Primary Camera FM Radio Alphanumeric Keypad Expandable Storage Capacity of 32 GB Bluetooth Support| In Sales Package | Handset, Headset, Visual User Guide, Charger, Battery |
| Brand | Nokia |
| Model ID | 108 |
| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Conference Call, Speed Dialing, Hands Free, Loudspeaker, Call Divert |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | LCD |
| Size | 1.8 Inches |
| Resolution | QQVGA, 128 x 160 Pixels |
| Color | 64 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 320 x 240, 15 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 2x |
| Other Camera Features | 2x |
| Size | 47x110.4x13.5 mm |
| Weight | 69.9 g |
| Type | 950 mAh |
| Talk Time | 13 hrs (2G) |
| Standby Time | 600 hrs (2G) |
| Internal | 4 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 4 MB RAM |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (OPP 1.1) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MPEG-4, MP4 |
| FM | Yes |
| Ringtone | 32 Polyphonic, MP3 |
| SAR Value | At the Head - 1.41 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Games, Calculator, Flashlight, Calendar, Converter, Alarm, Reminders, Stopwatch, Number Screening for Messaging, Distribution Lists for Messaging, Call Waiting, Voice Mail, Automatic Redial, Fixed Dialling Number, Call Barring, Photo and Video Sharing with Slam, Video Zoom, 4-way Navi Key with Select, Predictive Text, International Call, Emergency Calls |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |