| Email* | |
| Mobile |
| Height | 116.5 mm |
| Width | 61.5 mm |
| Thickness | 10.85 mm |
| Weight | 98.89 gm |
| Screen Size | 3.5 Inch |
| Form Factor | Touch |
| Resolution | 320x480 |
| Screen Type | TFT HVGA |
| Color | 262K |
| Operating System | Thread X Spreadtrum |
| Chipset | SC6531C 312 Mhz |
| Processor | ARM9 |
| Antenna Type | PIFA |
| Phonebook | 500 |
| SMS | 100 |
| Internal Memory | 85.5 KB |
| Storage for user access | 85.5 KB |
| Storage used by OS | 10240KB |
| Storage reserved for OS | 2048KB |
| Memory Card Type | MicroSD |
| Expandable Memory | Up to 8GB |
| ROM | 64 MB |
| RAM | 64 MB |
| Capacity | 1100 mAh |
| Type | Li |
| Voltage | 3.7 V |
| Talk Time | 3.3 hr |
| StandBy Time | 330 hr |
| Browsing Time | 6.7 hrs |
| Input | 100~380V/150mA |
| Output | 5 V / 500mA |
| Pin | 2 Pin |
| Charger Certification | Yes |
| Rear Camera | 0.3 MP FF |
| Resolution | 640x480 |
| Photo Storage Capacity | In MicroSD Card |
| Resolution Recording & Playback | 352x288 /320x240/176x144/160x128/128x96 |
| Zoom Level | |
| Brightness Level | |
| Others | Multi Shot, Night Mode,Video Recording |
| RingTones | Yes |
| Audio Formats Supported | MP3,WAV |
| VIdeo Formats Supported | 3GP,AVI,MP4 |
| Video Frame Rate | 15 fps |
| Video Resolution | 320x240 |
| FM Radio | Yes,BK1080NB |
| FM Supported freq Band | 87.5Mhz-108MHz |
| FM Recording | Yes,WAV |
| Scheduled FM Recording | Yes |
| Recorded FM File set as Ringtone | Yes |
| Speaker Specification (Impedence/ohms) | 1511,8 ohm |
| Others | Caller Group,User profiles,User Profiles Rename,MP3 song reverse and forward |
| Network Mode | GSM 900/DCS 1800 |
| WAP | Available,2.0 |
| WAP Memory | 512 KB |
| WAP contents DL space limit | depend on T-flash capacity |
| Network | GPRS |
| Frequency Band | GSM 900/1800MHz |
| GPRS | Class 10 |
| Browser Type and name | Dorado wap browser |
| Bookmarks | Yes |
| Bluetooth | Yes,A2DP, v2.1 + EDR |
| USB | MicroUSB |
| Data Cable Length | 1.2m\xEF\xBC\x8CUSB to Micro 5 pin |
| Ear Jack | Yes |
| USB V | |
| Dual Sim Support | |
| SIM Type | |
| Headset type | |
| Headset Specification | 3.5mm, 32 ohm |
| RF Specs in DB | 5-10 mW |
| Language Support English/Hindi | Yes |
| Phonebook | Speed dial,FDN support,Multiple Select/Copy/Delete |
| Messaging | SMS,SMS Templates,MMS,SMS Multiple Select/Delete,SMS Sort by Date and Time/ Sender/Number, Select/Save/Dial Number from SMS,Send to Many,Send to Group |
| Applications | M! Live, Sokoban, Tetris, Snake |
| Others | Mobile Tracker,Blacklist,World Clock ,Alarm (5 with Snooze),Calculator,Currency/Unit Convertor,Calendar,To-Do List,Auto Power On/Off,E book/Text reader,STK/UTK |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |