| Email* | |
| Mobile |
1.2 GHz Dual Core Processor HD Recording 0.3 MP Secondary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 5 MP Primary Camera Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled
Key Features of Micromax A58 (Black) 1.2 GHz Dual Core Processor HD Recording 0.3 MP Secondary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 5 MP Primary Camera Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled| Brand | Micromax |
| Model ID | Bolt A58 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Business Features | Document Viewer, Kingsoft Office |
| Call Features | Hands Free, Loudspeaker |
| Handset Color | Red |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz MTK 6572M, Dual Core |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 260 K |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 320 x 480 |
| Other Camera Features | Fixed Focus |
| Type | Li-Ion, 1200 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 200 hrs (2G) |
| Internal | 90 MB (For Apps Installation) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Opera Mini, Android |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MIDI, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MKV, 3GP, MP4 |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Additional Features | Multi-task, FOTA |
| Important Apps | Hike, Spuul, Game Hub, 3-in-One Bubbles, Google Play Store, M!Live, The Dark Man |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |